FOTOĞRAF EĞİTİMLERİ
Sosyal Ağlar

Nazmi ÇAYKARA
nazmicaykara@hotmail.com
FOTOĞRAFÇI OLMAK YADA OLAMAMAK
11/10/2017
Usta-çırak, fotoğraf çeken-izleyen herkesin kendince bir fotoğraf ve fotoğrafçı tanımı var. Fotoğraf ortaya çıktığından beri de “Fotoğraf nedir?” ve “Fotoğrafçı kimdir?” sorularına dair pek çok şey söylendi, söyleniyor; elbette daha da söylenecek. 
Sahi, deklanşöre kaçıncı basışımızda fotoğrafçı olunuyor?
Fotoğrafla ilgilenmeye başlayanların büyük çoğunluğu, fotoğrafçı olmak için yola çıkıyor. Peki, “fotoğrafçı olmak” ne demek? “Hadi ben fotoğrafçı olayım bari” dendiğinde olunabiliyor mu; nasıl fotoğrafçı olunuyor; var mı bu işin kaidesi kuralı? Fotoğrafçı kim? Hangi kriterlere ve belki de daha önemlisi, kime göre?

“Fotoğrafçı olmak, fazla kolay… Her fotoğraf çeken değilse bile, çoğu olabilir. Zor olan ise fotoğrafçı olarak, yani çektiği fotoğraflarla hatırlanmaktır. ‘Oldum’ diyen veya demeyip olduğunu sanan çok olabilir. Bu yanılgıya düşmek için ego yardımcıdır fazlasıyla. Oysa yaşamda ‘sahip olmak’ hep kolay olmuş, ‘olmak’ ise genellikle mümkün olmamıştır.”

 Sizlerle paylaşmak istediğim iki ayrı fotoğrafı izliyorsunuz.. TFSF; Jüri Temcilcisi göndererek kurum ve kuruluşların düzenledikleri fotoğraf yarışmalarında etkin söz söyleyebiliyor. Yarışma şartnamesi ve "ÖZGÜN" lük ifadelerinin biraz göz ardı edildiğini düşünerek ZİLFÜYARE DOKUNMAK gerektiğine inanıyorum.

  Bizler FOTOĞRAF'ı SANAT için, İfade için, anlaşmak için anlamak için kullanıyoruz. Her fotoğrafın da özgünlüğü, estetik kaygısı bizi bu kavramları kullanmaya yöneltiyor.

  Burada sorun fotoğrafçı olmakta değil, iyi fotoğrafçı olmakta… Her konuda olduğu gibi fotoğrafta da ‘iyi’ fotoğrafçı sayısı azdır. Kaç iyi doktor, kaç iyi avukat, kaç iyi marangoz, kaç iyi ressam biliyorsunuz? Fotoğrafçı sayısı da bu dallardan daha fazla olmayacaktır. 

Eskiden herkes amatördü. Şimdi fotoğraf makinelerinin 3 inch’lik ekranlarında fotoğraflarını gören kimse ben amatörüm demiyor. Şimdi herkes büyük usta, herkes erbap, herkes hoca… Ne diyelim ‘Uğurlar ola!’”
 


1366 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

FOTOĞRAF EĞİTİMLERİNE KATILMANIN ON NEDENİ - 09/10/2017


Ziyaretçi Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret23458